Nová éra lehkých elektrokol právě začíná

Novinkou pro sezónu 2024 jsou lehká elektrokola KTM osazená novým elektropohonem Bosch Performance SX Smart System. Tento elektropohon umožňuje vyrobit elektrokola s váhou jen o několik málo kilogramů vyšší než mají klasická bezmotorová kola.

Motor Bosch Performance SX Smart System

Zcela nový motor je o třetinu menší než dosavadní motory Bosch a váží pouhé 2 kg. Ale není to pouze o nízké hmotnosti. Nastavení subtilního motoru je určeno především pro dynamičtější jízdu vyšší frekvencí šlapání, při které dosahuje stejného výkonu jako standardní Bosch Performance CX. Jeho maximální kroutící moment je sice "pouze" 55 Nm, ale při vyšší frekvenci šlapání dosahuje maximálního výkonu až 600 W, tedy stejně jako velký motor Bosch Performance CX s 85 Nm.

Pro lepší představu lze použít příměr z automobilismu. Standardní velký motor Bosch Performance CX je takový turbodiesel - poskytuje vysoký krouťák už od prvního šlápnutí i při nízké frekvenci šlapání. Zatímco nový Bosch Performance SX je podobný spíše benzínové závodní atmosféře - při nižších otáčkách působí slaběji, ale pokud to trochu roztočíte, dosahuje stejného výkonu jako jeho větší a silnější brácha.

Baterie Bosch CompactTube 400 Smart System

Pro nový systém byla vytvořena i nová baterie Bosch CompactTube 400, s kapacitou 400 Wh (11,1 Ah) a necelými 2 kg hmotnosti. Štíhlý, integrovaný a kompaktní energetický šampion s inovativní technologií akumulátorových článků nabízí nejvyšší hustotu energie ze všech akumulátorů Bosch eBike. Díky tomu je mimořádně lehký akumulátor ideální volbou pro odlehčená sportovní elektrokola, zkrátka pro každého, kdo má rád elegantní vzhled konvenčních kol, ale nechce se vzdát elektrické podpory.

První praktické jízdní testy naznačují, že vzhledem k nízké váze a efektivnosti systému Bosch Performance SX bude reálný dojezd vyšší než u standardních elektrokol s baterií o stejné kapacitě a bude se blížit "těžkým" elektrokolům s baterií 625 Wh.

Pro opravdu dlouhé vyjížďky je nově několik možností jak si prodloužit dojezd:

  • přídavným akumulátorem Bosch PowerMore 250 o velikost cyklistické láhve na pití a kapacitě 250 Wh, který je možné kdykoliv nasadit do držáku umístěného v místě košíku na pití. Podrobněji v samostatném článku ZDE.

     

    GFX | /clanky_obrazky/obrazky_blog | Bosch_SX_obr_01.jpg
  • druhou baterií CompactTube 400 - exkluzivně u elektrokol KTM! Naprostá většina ostatních výrobců elektrokol má baterii CompactTube 400 napevno umístěnou do rámu a nelze ji snadno vyměnit (pouze po sundání motoru). Konstruktéři KTM dokázali vytvořit rámy, ve kterých je baterie standardně umístěna pod krytem a lze ji snadno kdykoliv vyměnit. Samotná baterie CompactTube 400 má kompaktní rozměry a váhu necelá 2 kg. Je tedy v porovnání s ostatními bateriemi snadno přenosná např. v batůžku nebo brašně elektrokola. Prostě vezete s sebou jakoby jednu velkou "PETku" navíc a máte k dispozici 800 Wh energie pro obrovský dojezd.

    GFX | /clanky_obrazky/obrazky_blog | Bosch_SX_obr_03.jpg

Modelové řady elektrokol KTM s pohonem Bosch Performance SX

NAŠE NABÍDKA LEHKÝCH ELEKTROKOL ZDE

Elektrokola KTM osazená pohonem Bosch Performance SX osloví především aktivní cyklisty, kteří ještě váhali s přechodem na elektrokolo. Při sportovním stylu jízdy s vyšší frekvencí šlapání vás podpoří nesrovnatelně více oproti vašemu výkonu. Díky svým vlastnostem, citlivé a reaktivní odezvě je ideální pro všechny, kteří chtějí jezdit s elektrickou podporou a současně chtějí dosáhnout vyššího tréninkového efektu.

Pro sezónu 2024 připravilo KTM nejširší modelovou nabídku lehkých elektrokol s tímto pohonem ze všech výrobců. Na jejím vrcholu jsou karbonová celoodpružená horská kola z řady MACINA SCARP SX. Svižná celopéra se zdvihem pružení 140 mm a váhou začínající na 16,5 kg. Pro jízdy v lehčím terénu jsou zde klasická pevná horská kola z řady MACINA RACE SX. Velkým překvapením, které má také zatím největší ohlas, jsou modelové řady MACINA CROSS SX a MACINA SPORT SX. KTM poprvé v historii vytvořilo karbonové rámy pro krosová a cestovně-městská elektrokola a osadila je novým lehkým pohonem SX. Vznikla tak krásně elegantní elektrokola pro běžné denní ježdění, sportování na zpevněných cestách, cykloturistiku nebo jízdy po městě. S příznivě nastavenou cenou přináší nejlepší poměr mezi cenou/hmotností. Například krosové elektrokolo MACINA CROSS ELITE s cenou jen těsně nad 100 tisíci a hmotností jen 16,8 kg. Pokud hledáte to absolutně nejlehčí jsou zde gravelová elektrokola MACINA GRAVELATOR SX – v karbonové verzi s váhou 13,9 kg a hliníkové 15,6 kg, nebo silnička MACINA REVELATOR SX s 13,3 kg. A velkým přínosem je nový lehký elektropohon také pro dětská elektrokola MACINA MINI ME SX ve verzích na 24“ a 26“ kolech a váhou pod 17 kg. V tomto segmentu očekáváme, že zcela nahradí těžká elektrokola s velkými motory.

 

Porovnání (0)